Seeing without sight

Kui mõelda tugilahendustest ning sellest, mis võiks neist kõige uudsem olla, peaks püüdma end asetada nende inimeste kingadesse, kes neid igapäevaselt vajavad. Samuti võiks natukene mõelda kättesaadavuse peale. Kuigi on välja mõeldud näiteks tehnoloogiad, mis aitavad pimedatel näha silma võrkkesta proteesiga, siis selline tehnoloogia jääb vähemasti maksumuse tõttu paljudele kättesaamatuks, ulatudes 150 000 dollarini, ning eeldab kirurgilist sekkumist. Sellele lisaks ei pruugi ta sobida kõikidele, kes seda võiksid vajada.

Olen mõnda aega jälginud Youtube’is Tommy Edisoni kanalit. Ta kirjeldab seda, kuidas on olla mittenägija, milline on tema kogemus mingite asjade lahti mõtestamisel ning osa tema šarmist tuleneb sellest, et ta on alati väga positiivne ja see tundub, et tuleb väga siirast kohast. Konkreetselt tugilahendustest on ta rääkinud vähe, ent ta on demonstreerinud, et kasutab iOSi accessibility tööriistu ning TapTapSee aplikatsiooni. Tema kanal annab küllaltki palju mõtteainet selle kohta, kuidas on olla pime. Kunagi oli Ahhaa keskuses ka Andreas Heinecke ideel põhinev näitus Dialoog pimeduses, mille põhiideeks on see, et nägijad asetatakse pimedusse, kus nad peavad pimeda giidi abiga läbi erinevate tavapäraste keskkondade liikuma. Tõtt-öelda on see küllaltki omapärane kogemus ning tänaseks on miljonid inimesed analoogsetel näitustel ka käinud. Kui kellelgi tekib kunagi võimalus sellisele näitusele minna, siis väga soovitan.

Kui tuua konkreetselt välja mingi lahendus vaegnägijatele, mis tundub mulle huvitavam kui teised, siis selleks on Be My Eyes, mis võimaldab pimedatel võtta kontakti nägijatega, et saada abi mingite asjade visuaalsel tuvastamisel. See tundub ideaalne nendeks juhtudeks, kus TapTapSee või sarnased lahendused jäävad puudulikuks. Kasvõi näiteks selleks, et teada saada, kas külmkapis olev toode on oma säilivuskuupäeva ületanud. Või olukorrad, kus on vaja analüütilisemalt hinnata visuaalset infot. Idee autor Hans Jørgen Wiberg kutsub seda mikrovabatahtlikuks olemiseks (inglise keeles micro-volunteering). Kodulehekülje andmetel kasutab appi hetkeseisuga 494 491 nägijat ning 34 320 pimedat. Abistavaid interaktsioone on olnud seejuures 217 131. Hetkel on see saadaval ainult iOS peal, aga kui see Androidi peale tuleb, siis proovin kindlasti ka omal käel järgi.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s