Kuidas eraldada terad sõkaldest

Küllaltki palju on juttu tehtud tööjõupuudusest IKT sektoris. See ei ole trend, mis oleks eriomane ainult Eestile. Kui lapata töökuulutusi, siis jääb mulje, et see tööjõupuudus eksisteerib peaasjalikult just kõrgkvalifitseeritud tööjõu osas. Samas tundub ka, et diplomiga IT spetsialistil on tegelikult ainult veidikene kergem saada IT-valdkonda tööle, primaarsed on siinkohal just oskused ja kogemused. Selles mõttes on IT-valdkond küllaltki eriline. Eriliseks teeb IT-valdkonna ka see, et kiputakse vähem huvituma sellest, milline sa välja näed või millised on näiteks sinu poliitilised vaated. Samas, lisaks tehnilisele vilumusele kiputakse ikkagi hindama ka erinevaid interpersonaalseid oskuseid. Oskuseid, mida on kohati isegi raskem õppida kui tehnilisi teadmisi. Ridade vahelt võib aimata, mida ühelt professionaalilt IT valdkonnas oodatakse. Teataval määral võiks öelda, et õige suhtumisega jõuab kaugele.

IT spetsialistina töötades võib ette tulla, et sind visatakse tundmatus kohas vette. Kuidas sa reageerid determineerib sinu võimekuse selles valdkonnas hakkama saada. Kõik asjad ei toimi alati nii nagu oli mõeldud; nii nagu võis oodata. Kõige jaoks ei ole alati nii palju aega, kui võiks olla. Tuleb osata olla paindlik, oma aega oskuslikult planeerida ja samas mitte enesele liiga teha. Tähtis on ka tunnetada oma teadmiste ja oskuste piire (ning teada, kust leida täiendusi vastavatele lünkadele ja kuidas teha seda õige tunnetusega).

Vahel pead töö tõttu seletama midagi inimestele, kel puudub vähimgi kontseptsioon sellest, kuidas erinevad IT-lahendused toimivad. Oluline on säilitada enesekontroll ning selge kommunikatsioon. Vahel on kellegi spetsifikatsiooni või korralduse piinliku täpsusega järgimine kõige hullem asi, mida sa võid teha. Tõsi on see, et hea inglise keele oskus võib väga palju kaasa aidata (eriti kui on vaja dešifreerida halba inglise keelt). Samuti, IT spetsialisti puhul avab hea inglise keele oskus ning google-fu ukse laiale teadmiste varamule.

Muidugi on oluline ka lahtine pea ning soov ennast pidevalt täiendada. Alati on midagi juurde õppida. Alati saaks paremini. Samas on hea loogiline mõtlemine ja võimekus näha detailide taga üldiseid struktuure mõneti kõige aluseks.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s