Before 1991

Enne veebi oli Internet põhimõtteliselt tekstipõhine. Faile sai läbi FTP ja saite, kust FTP faile saada, võis otsida Archiest (mida peetakse ühtlasti ka esimeseks otsingumootoriks). Kuigi ka Archie ilmus alles 1990nda aasta septembris. Pigem levisid FTP saidid muudel viisidel. Failitranspordiprotokoll ehk FTP (inglise keeles File Transfer Protocol) on ilmselt paljudele netikasutajatele ka tänapäeval veel tuttav. Kuigi viisid, kuidas seda kasutatakse, on natukene muutunud, leiab see siiani laialdast kasutust. Olgugi, et tänapäeval soovitatakse üldiselt kasutada krüpteeritud ühendusega FTP vorme, nagu SFTP.

The first emoticon
Enne veebi oli ühenduse loomisel kasutusel dial-up. Arvatavasti on paljud meist ka peale 1991 aastat kokku puutunud dial-up ühendusega ning sellega kaasnenud aeglase ühenduse ja pea et olematu andmemahuga. Oma kogemusest mäletan, et kuskil 20 aastat tagasi oli ta väga kallis ka. Tundub loogiline, et dial-up on määratud välja surema, aga tuleb arvestada sellega, et on inimesi, kelle jaoks ta on endiselt parim võimalik valik (nii geograafilistel kui ka majanduslikel põhjustel). Tasub meenutada ka seda, et ka telegramm pole teadmatusse kadunud. Niisiis ei saa tõsikindlalt väita, et tänaseks dial-up ühendus (täiesti) kadunud on. Küll aga on ta ilmselgelt äärmuslik meede Internetiga ühenduse loomisel.

Veel üks WWW eelsest perioodist pärit tehnoloogia on flopidiskKuid maailm ei ole ka neist veel valmis loobuma. Flopidiskid on tootmisest eemaldatud, jah, ent siiski osadele asendamatud. Ilmselt arvutite külge (sisse-ehitatud) flopidiski lugejad tagasi tulemas ei ole, ent kuniks kasutatakse seadmeid, mis on ehitatud flopidiskide ümber, säilib vajadus nende järele. Isegi USA sõjavägi kasutab endiselt flopisid tuumarelvade käsitlemisel. Mida saab väita, on see, et laiatarbekasutusest on kadunud komme neid kasutada. Tõepoolest, miks peakski, kui on võimalik kasutada näiteks mitme terabaidilisi väliseid kõvakettaid. Flopid on selles mõttes absoluutselt ajale jalgu jäänud. Sotsiaalse eksperimendina oleks tegelikult päris põnev külastada erinevaid tehnikakaupluseid ja küsida flopide järgi. Kerge googeldamise peale võib leida, et lugejaid isegi leidub ka Eestis müügil.
Pildiotsingu turbo button pc tulemus

Omaette huvitav nähtus oli 80ndate lõpus ning 90ndate alguses osade personaalarvutite küljes olnud turbonupp. Nii kontraintuitiivselt kui see ka ei kõlaks, siis selle funktsiooniks oli tegelikult arvuti protsessorit aeglustamine, et see ühilduks aeglasemat CPU kiirust nõudvate protsessidega. Mingi hetk see tehti küll ümber, nii et aeglasem kiirus oli vaikimisi peal ning turbonupp võttis selle maha, lubades kasutajal kasutada oma protsessori tavakiirust. Kuigi ka tänapäeval mängitakse protsessori taktsagedusega (millel ei ole alati head tagajärjed), siis tootja poolt lisatud turbonupu näol on ilmselt tegemist nähtusega, mis jääb interneti minevikku. Arvate? Mõelge uuesti.

Mitte miski ei teki eimillestki ning mitte miski ei kao eikuhugi.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s